Imam još jedno ispitno pitanje, ali ne znam kako da to objasnim. Zašto je pentan-2-on kiralan za razliku od pentan-3-ona?? Hvala na odgovorima

Ime i prezime: Ana M anamarija-zg@hotmail.com

Ni pentan-2-on, ni pentan-3-on nisu kiralni spojevi, pa je stoga pitanje besmisleno. Možda si htjela pitati zašto je pentan-2-ol kiralan za razliku od pentan-3-ola?

Da bismo na to pitanje odgovorili, idemo najprije napisati sažete strukturne formule pentan-2-ola i pentan-3-ola. Radi preglednosti, ugljikove atome označit ćemo brojevima 1 do 5.

pentan-2-ol: 1CH32CHOH–3CH24CH25CH3

pentan-3-ol: 1CH32CH23CHOH–4CH2-5CH3

Molekula pentan-2-ola je kiralna jer je u njoj ugljikov atom broj 2 asimetrično supstituiran, tj. na nj je spojeno četiri različita supstituenta (CH3, H, OH i CH2CH2CH3). Ta se četiri supstituenta oko atoma ugljika broj 2 mogu rasporediti na dva različita načina, pa se zato molekula pentan-2-ola javlja u dva enantiomerna oblika, kao (R)-pentan-2-ol i (S)-pentan-2-ol.

Nasuprot tome, molekula pentan-3-ola nije kiralna jer u njoj ne postoji nijedan atom na koji bi bila vezana četiri različa supstituenta. Uoči da su na atom broj 3 vezani jedan H, jedan OH i dva etila. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr