zanima me sve o alosteričkim enzimima i alosteričkoj inhibiciji

Ime i prezime: Jelena Perak j.perak@mail.inet.hr

Pozdrav!

Odmah ću ti reći da će odgovor biti kratak. Napisat ću ti samo nešto općenito o alosteriji, a ako te zanima više ('sve') pogledaj u udžbenike (najbolje sveučilišne) iz biokemije ili molekularne biologije, enciklopedije, leksikone...
Alosterička regulacija proteinske aktivnosti iznimno je važna u biološkim sustavima. Iako se najviše radi o kontroli enzima, javlja se i kod drugih proteina, a najbolje je proučen hemoglobin (nije enzim, već transportni protein). Hemoglobinu i enzimima zajedničko je da reverzibilno vežu druge molekule (enzimi dalje prevode substrat u produkt) i taj korak je ključan u alosteriji:

protein + ligand <=> kompleks enzim-ligand.

Proteini čija je aktivnost alosterički regulirana sastoje se od više podjedinica. Male molekule vežu se na mjesta udaljena od aktivnog (grč. allos - drugačiji) i mijenjaju konformaciju proteina te tako utječu na afinitet prema substratu. Ligandi koji imaju utjecaja na vezanje substrata nazivaju se efektori ili modulatori, a rezultat može biti pozitivan ili negativan. Ako je ligand jednak substratu (npr. veže se na drugo aktivno mjesto u istoj molekuli) to je homotropni efekt, s drugačijim ligandom je heterotropni.
Na slici je prikazan afinitet prema kisiku mioglobina i hemoglobina. Iako su proteini slične funkcije i građe, krivulje su različitog oblika. Kad bi mioglobin bio prenosioc kisika vezao bi ga više u plućima, ali u tkivima bi otpustio tek mali dio, oko 5 posto. Hemoglobin gotovo polovicu kisika predaje u kapilarama tkiva. To je zbog kooperativnog vezanja kisika. Hemoglobin se sastoji od četiri podjedinice (više o strukturi u odgovoru 521), a svaka može nositi jednu molekulu kisika. Podjedinice kooperiraju i afinitet se povećava što je više kisika vezano. Zato krivulja ima sigmoidalni oblik (poput grčkog slova sigma). Dakle, kisik pokazuje pozitivni homotropni efekt. Drugi efektori (negativni) hemoglobina su CO2, H+, bisfosfoglicerat i Cl-.

Jelena, javi se opet!

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr