Pozdrav. Već sam par puta postavio pitanja i nijednom nisam dobio odgovor. Neznam jesu li preteška ili nešto drugo. Pojednostavljeno: Jesu li promjene boja indikatora fizikalne ili kemijske promjene? Kako prepoznati endotermnu promjenu? Mislim da se na oba pitanja može odgovoriti kratko i jasno. Molim odgovor, Filip.

Ime i prezime: filip fk.jarac@hotmail.com

Promjena boje indikatora je kemijska promjena jer dodatkom kiseline ili lužine molekula indikatora mijenja svoju kemijsku strukturu (najčešće se radi o protoniranju odnosno deprotorniranju molekule indikatora).

Endotermna promjena je promjena kod koje sustav uzima toplinu iz okoline. Sustav to čini obično dovoljno brzo da se temperatura reakcijske smjese stigne dovoljno sniziti da to možemo izmjeriti termometrom, pa je to način na koji endotermnu promjenu možemo prepoznati. Često se i opipavanjem reakcijske posude (epruvete, čaše...) prstima ili dlanom također može ustanoviti da se napredovanjem reakcije posuda ohladila.

Razloga zbog kojih još nisi dobio odgovore na svoja pitanja ima više. Prvi i najvažniji jest taj što dobivamo velik broj pitanja. Nas koji odgovaramo je malo, a odgovaranje na e-školi je tek jedan od brojnih poslova koje radimo (tu su još i znanstveno-istraživački rad te nastavni rad sa studentima i učenicima, tj. održavanje predavanja, seminara, vježbi, rad s naprednim učenicima, rad na pripremanju, organizaciji i provedbi natjecanja itd.). Nadalje, tvoje pitanje sadrži neke od elemenata nabrojanih ovdje, pa je i to jedan od razloga što se nije našlo visoko na listi prioriteta. Pozdrrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr