Zanima me kako ću riješiti jedan zadatak. Čula sam da će mi biti u kontrolnom u ponedjeljak pa bih vas zamolila da mi ga do tada riješite. U posudi volumena jedne litre nalazi se u ravnoteži 560 cm3 vodika, 6.35 g joda i 5.12 g jodovodika. Izračunajte koncetracijsku konstantu za reakciju raspada jodovodika. Ono što stvarno ne znam je kako dobiti množinu vodika ako mi je zadan njegov volumen i onda uvrstiti u formulu. Molim vas da mi ga riješite što prije!!!Stvarno mi treba pomoć a ne želim dobiti lošu ocjenu. Hvala unaprijed!!!

Ime i prezime: Marija Šimić meet.me15@hotmail.com

Teško.
Naime, temeljem zadanih podataka možemo postaviti šest jednadžbi:

(I) Vukupni = V(H2) + V(I2) + V(HI)

(II) nukupni = n(H2) + n(I2) + n(HI)

(III) Kc = [H2][I2]/[HI]2 = n(H2) * n(I2) / (n(HI))2

(IV) pV(H2) = n(H2)RT

(V) pV(I2) = n(I2)RT

(VI) pV(HI) = n(HI)RT.

U tih 6 jednadžbi uočavamo 7 nepoznanica (V(I2), V(HI), nukupni, n(H2), Kc, p, T) (množine joda i jodovodika ne smatramo nepoznanicama, budući da nam ih je lako izračunati iz zadanih masa). Budući da se sustavi n jednadžbi s m nepoznanica ne mogu riješiti ukoliko je n < m, tj. ukoliko broj nepoznanica prevazilazi broj jednadžbi, bez dodatnih podataka ovaj zadatak nije moguće riješiti.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr