u odmjernu tikvicu od 250 cm3 otpipetirano je 14cm3 vodene otopin riboze koncentracije 0.15 i 25cm3 vodene topine riboze y 25g dm3 i tikvica j napunjena vodom.izračunajte množinsku koncentraciju riboze u dobivnoj otopini?

Ime i prezime: SAMANTA ŽERAVICA samanta.zeravica@gmail.com

Dakle, ukupni volumen konačne otopine je Vuk = 250 cm3. To je jedan podatak koji će nam trebati za izračunavanje koncentracije (podsjetimo se: c = n/V). Drugi podatak je množina riboze, n(riboza). Nju ćemo izračunati dijeljenjem mase riboze s molarnom masom riboze (formula riboze je C5H10O5). Ribozu smo dodavali dva puta. Prema tome, da bismo izračunali ukupnu masu dodane riboze, trebamo zbrojiti masu riboze iz prvog dodavanja (a nju ćemo izračunati iz V = 14 cm3 i γ = 0,15 pretpostavljam g/dm3) s masom riboze iz drugog dodavanja (izračunane iz V = 25 cm3 i γ = 25 g/dm3). Nadam se da je sada jasnije.

Za kraj, moram samo upozoriti da mi je ovaj podatak od 0,15 bez navedene jedinice malo sumnjiv, pa još jednom provjeri što je točno i kako zadano u zadatku. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr