Poštovani! Zanima me je li parafin lako zapaljiva tvar, i da li se njegove supstance koje se upotrebljavaju u proizvodnji lampiona i svijeća mogu same od sebe zapaliti ? I da li pritisci prelaze 200 bara ili temperature premašuju 500 stupnjeva Celzija ? Unaprijed se Vam zahvaljujem te Vas molim da mi svakako odgovorite na moje pitanje. Sa štovanjem. Miroslav Švenda

Ime i prezime: miroslav švenda miroslav.svenda@ck.t-com.hr

Dakle, parafin svakako jest zapaljiva tvar, ali ne onako lako zapaljiva kao što je to recimo etanol ili aceton. Vrući parafin će se puno lakše zapaliti od hladnoga (tj. onoga sobne temperature), a samozapaljenje parafina bih smatrao krajnje nevjerojatnim. (Pri tome imajmo na umu da govorimo o parafinu u užem smislu, tj o onome što u svakodnevnom govoru nazivamo parafinom. Kemijski, parafini su skupno ime za sve zasićene ugljikovodike, dakle metan, etan, itd. Među tim lakšim parafinima ima svakako strahovito lako zapaljivih tvari na koje se gorenavedeno nipošto ne odnosi.)
Što se drugog dijela pitanja tiče, ne postoji gornja granica kako temperature tako niti tlaka, tako da su naravno mogući kako tlakovi veći od 200 bar, tako i temperature iznad 600 °C. Dapače, nije ih čak niti pretjerano teško postići (pogotovo temperature iznad 600 °C).
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinović@chem.pmf.hr