Pozdrav svima ! Rjesavajuci zadatke naisla sam na par problema ( uskoro mi je test pa bih se zeljela dobro pripremiti pa se nadam da bi mi Vi mogli pomoci )mozete li mi,molim vas, odgovoriti na par pitanja ? 1. Jesam li dobro izjednacila jednađbu ?... C6H14+9.5 O2---6CO2+7H2O 2.Koji od navedenih spojeva nece obezbojiti bromnu vodu i zasto : acetilen (etin),butan,buten,benzen,eten,heksen? 3.pomiješamo u epruveti 5 mL vode i 2 mL benzena te promućkamo.Nakon kratkog vremena u epruveti se vide dva sloja. Sloj benzena se nalazi na sloju vode.... Koja smo svojstva benzena dokazali pokusom? moze li se plamen benzena gasiti vodom? Treba napisati jednadzbu gorenja benzena sijemo li udisati pare benzena ? treba objasniti odgovor Oprostite zbog ovoliko pitanja

Ime i prezime: manuela saric kristijan.saric1@st.t-com.hr

Draga Manuela, ja bih ti mogao odgovoriti na pitanja koja si postavila, ali bih ti radije pomogao da na njih sama nađeš odgovore, pa ću se potruditi učiniti upravo to. Dakle idemo redom:
1. Ukoliko je s obje strane strelice u jednadžbi kemijske reakcije jednak broj istovrsnih atoma, ona je izjednačena. Običaj je da se stehonmetrijski koeficijenti pri tome biraju tako da svi budu cijeli brojevi i to takvi da nemaju zajedničkih djelitelja. Npr. reakciju gorenja vodika možemo zapisati kao
(I) 2H2 + O2 --> 2H2O
(II) H2 + 0,5 O2 --> H2O
(III) 4H2 + 2O2 --> 4H2O
pri čemu su sva tri zapisa izjednačena, ali onaj prvi je uobičajen. Njega možemo lako dobiti iz drugog i trećeg tako da zapis (II) pomnožimo s 2 ili zapis (III) podijelimo s 2.
2. Bromnu vodu obezbojit će alkeni i alkini, a neće je obezbojiti alkani i areni (aromatski ugljikovodici). Koji od spojeva iz popisa pripadaju kojoj skupini?
3. Miješa li se benzen s vodom? (Je li se pomiješao s vodom (otopio u vodi) davši homogenu smjesu ili se izdvojio?) Je li mu gustoća veća ili manja od gustoće vode?
4. Voda gasi vatru tako da prekrije gurući predmet i tako spriječi dovod kisika. Hoće li voda prekriti gorući benzen? (Za odgovor vidi pitanje 3.)
5. Benzen je ugljikovodik formule C6H6, a njegovim gorenjem nastaju voda i ugljikov(IV) oksid. Dalje postupi kako si postupila pri izjednačavanju jednadžbe iz 1.
6. Benzen je otrovna organska tvar koja već u malim količinama uzrokuje rak. Trebamo li ga udisati?
Nadam se da sam ti dovoljno pomogao.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr