Da li postoje neka određena pravila kod nomenklature organskih spojeva-tj. nikako ne mogu shvatiti što se u imenu piše prvo, što drugo, treće itd. Npr 5-brom-7-fluor-6-izopropil-2-metil-3-tertbutil-2,5-oktadien - e sad, zašto (i da li) baš tim redom: brom, fluor, izopropil...) Također, primjetila sam da etil često bude prvi u nazivu, dok npr za metil ne vidim neko pravilo.. I kada je u lancu dvostruka i trostruka veza-koja ima prednost u smislu od koje se počinje brojati C atomi? Hvala!

Ime i prezime: Ana Rubera ana.rubera@net.hr

Supstituenti se u imenu spoja nabrajaju abecednim redom. Dakle u 5-brom-7-fluor-6-izopropil-2-metil-3-(tert-butil)-2,5-oktadien, imena supstituenata su brom, fluor, izopropil, metil i tert-butil, koji su upravo ovako poredani abecednim redom. Ukoliko je prisutno više supstituenata iste vrste, to ne utječe na raspored (primjerice "dimetil", u imenu dolazi iza "etil", na mjesto na koje bi došao i "metil"). Pri tome valja obratiti pozornost da redoslijed imena supstituenata neće uvijek biti jednak u različitim jezicima. Primjerice, ime spoja 3-etil-3-klorpentana, na engleskome će jeziku glasiti 2-chloro-3-ethylpentane.
Što se tiče pitanja višestrukih veza, dvostruka veza ima prednost, s time što pri izboru temeljnog lanca valja tražiti lanac a najviše nezasićenih veza.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr