Dobar dan! željela bih da mi odgovorite kako da najbolje da opisem pokus. mi pisemo testove tako da moramo opisati pokus. dajte mi molim vas neki savjet kako da ga najbolje opisem...sto bi vas kao ucitelja inpresioniralo!? sto treba napisati , sto je važno u pokusu zabiljeziti, kako ga uciniti odličnim??? unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ana Ivković ana_ivkovic95@hotmail.com

Dobar opis pokusa mora sadržavati opis postupka i opis zapažanja.

Opis postupka mora biti napisan tako da bi na temelju njega netko tko nije vidio pokus mogao ponoviti taj isti pokus. Drugim riječima, točno i detaljno opiši što je, kako i čime načinjeno. Tipičan opis postupka započinje otprilike ovako: U čistu suhu staklenu čašu volumena 250 mL ulili smo približno 100 mL destilirane vode...

U opisu zapažanja treba točno, detaljno i precizno zapisati sve što si tijekom izvođenja pokusa zapazila. Primjerice: "nakon što smo u čašu s vodom dodali krutinu A, sadržaj čaše se zagrijao, što se moglo osjetiti dlanom ruke" ili "iz plamena je sukljao gusti bijeli dim" ili "osjetio se miris koji je podsjećao na bijeli luk" itd.

Opis pokusa piše se kronološki, tj. onim redoslijedom kojim se pokus odvijao, pa će se u većini slučajeva dogoditi da se opis postupka i opis zapažanja međusobno isprepliću: učinili smo to i to, opazili smo to i to, zatim smo učinili to i to, pa opazili to i to... Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr