Kako izgleda molekula hemoglobina i kako je sintetizirati?Prof. Judaš puno hvala na receptu za monokristal modre galice. P.S. Ovaj put sam smogao snage napisti i prezime

Ime i prezime: tomislav kokotović mankokot@inet.hr

Hemoglobin je protein prenosilac molekulskog kisika u kralježnjaka i mnogih bezkralježnjaka (npr. gujavice). S obzirom na to da ga u organizmima ima mnogo pa se moze izolirati u velikim količinama, da lako može kristalizirati, da je topljiv u vodi, da obavlja veoma važnu zadaću, da je jednostavne građe i iz još mnogo razloga, hemoglobin je najistraživaniji protein i postao je model za proučavanje biosinteze i građe proteina, vezanja prostetičkih skupina, alosteričkog i kooperativnog efekta, molekularnih bolesti, životinjske filogenije i mnogo čega drugog.
Svaka životinjska vrsta ima svoj hemoglobin, pa čak i nekoliko različitih. Uvijek se sastoji od četiri polipeptidna lanca (tetramer), četiri podjedinice, sa po jednom prostetičkom porfirinskom skupinom.
Molekula hemoglobina odraslog čovjeka građena je od 2 polipeptidna lanca sa 141 aminokiselinom (α) i 2 lanca sa 146 aminokiselina (β) tako raspoređena da se istovrsni lanci ne dodiruju. Svaka podjedinica ima nekovalentno vezan porfirin IX (hem).
Hemoglobin je izvrstan transporter kisika i odlično se prilagođava fiziološkim uvjetima jer je afinitet prema kisiku reguliran alosterički i kooperativno (ovisi o parcijalnom tlaku kisika, pH, koncentraciji CO2, bisfosfogliceratu).
Ako te zanima više, lako ćeš naći materijala na Internetu putem bilo kojeg pretraživača, ima ga doista mnogo (i slika), a detalje o strukturi proteina, ne samo ovog, potraži na:
www.rcsb.org/pdb/index.html (PDB ID ljudskog deoksihemoglobina je 1A3N).

Hemoglobin se ne sintetizira, nego se izolira iz krvi životinje (ili čovjeka), a može se i ugraditi gen u bakteriju koja ga onda producira. Na ovaj drugi način mogu se proizvesti mutanti hemoglobina.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr