Bok,,!!!!!! imam jedno pitanje na koje molim Vas da mi odgovorite još danas...hitno je jaako,,!! PRIKAŽI VALENTNIM CRTICAMA SVE MOGUĆNOSTI POVEZIVANJA 6 ATOMA UGLJIKA AKO SU SVE VEZE JEDNOSTRUKE...HiTnO Je...!!!

Ime i prezime: Ivana Horvat

Pitanje je na prvi pogled slično pitanju "Kako izgledaju izomeri heksana?" na koje smo odgovorili ovdje. Ipak, postoji jedna važna razlika. Kad prikazujemo sve mogućnosti povezivanja šest atoma ugljika isključivo jednostrukim vezama, treba uzeti u obzir još i sve cikličke (prstenaste) strukture: cikloheksan, metilciklopentan, etilciklobutan, sve moguće dimetilciklobutane, sve trimetilciklopropane, etilmetilciklopropane... Nadalje, tu su i biciklički sustavi (molekule s dva prstena) koji na sebi još po potrebi imaju i potreban broj alkilnih (metilnih ili etilnih) supstituenata da bi se došlo do broja šest i koji se pojavljuju u obliku brojnih izomera. Posebnu grupu bicikličkih sustava čine spiro-spojevi...

Znam da nisam do kraja odgovorio na pitanje i to sam učinio namjerno; ipak, dao sam neke smjernice. Sad uzmi komad papira i pokušaj nacrtati sve moguće strukture koje sadrže šest atoma ugljika međusobno povezanih jednostrukim vezama. To je lijepa i korisna zanimacija za jedno dosadno zimsko poslijepodne. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr