Dobar dan! Molim Vas da mi rješite jedan zadatak? Zadatak: U porculanskoj zdjelici mase 25. 756 g dodali ste nešto kuhinjske soli i ponovno vagnuli te je masa iznosila 27. 486 g. Dodali ste 2.5 mL vode. Izračunajte: a.) maseni udio kuhinjske soli u otopini b.) molaritet otopine ako za volumen otopine uzmete volumen dodane vode? Unaprijed Hvala! Molim da mi što prije odgovorite ako je ikako moguće... Anamarija

Ime i prezime: Anamarija Brečić anamarijabrecic@yahoo.com

Dakle, ako je masa prazne zdjelice 25,756 g, a masa zdjelice u koju smo usuli nešto kuhinjske soli iliti natrijeva klorida 27,486 g, tada je masa natrijeva klorida u zdjelici jednaka razlici tih dviju masa, tj. 1,730 g. Dodamo li sada u zdjelicu 2,5 mL vode (a 2,5 mL vode teži 2,5 g, budući da gustoća vode iznosi 1 g mL-1), ukupna masa smjese (otopine) u zdjelici jednaka je zbroju mase vode i mase natrijeva klorida. Maseni udio natrijeva klorida jednak je omjeru mase natrijeva klorida i mase smjese (t. j. otopine), a množinska koncentracija (veličina koju se je nekoć zvalo "molarnost", ali taj je termin zastario i ne valja ga rabiti) natrijeva klorida omjeru množine natrijeva klorida i volumena smjese, za koji nam je rečeno da je jednak volumenu dodane vode.
Vjerujem da dalje možeš sama.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr