Počeo sam s maturalnom radnjom Stereokemija, i kao početnu literaturu sam uzeo "Organsku kemiju" autora Stanleya H. Pinea. Newanove projekcije je definirao kao prikazivanje molekule na relaciji veze ugljik-ugljik. Nije mi jasno da li se taj prikaz specificira na samo dva atoma dane molekule, a ostatak molekule se samo zapiše na jednu crticu (vezu). Nije mi jasno kada mi se zada npr. 1,3,4-triklormetan, između koja dva atoma ugljika moram prikazati uređenje, jer nije svejedno uzmem li prvi i drugi C atom ili treći i četvrti C atom.

Ime i prezime: Dario Klarić not_here@live.com

Newmanova projekcija je tek jedan od mogućih načina prikaza molekule. Ne postoji "ispravna" i "pogrešna" Newmanova projekcija; Newmanovu projekciju možemo orijentirati duž bilo koje veze ugljik-ugljik, a bliže sebi možemo također okrenuti koji god od dvaju atoma želimo. Kriterij dakle nije neko strogo pravilo, nego praktična korist. Izabrat ćemo onu orijentaciju koja najbolje ilustrira ono što projekcijom želimo prikazati.

Treba reći da se Newmanova projekcija može crtati ne samo duž veze ugljik-ugljik, nego i ugljik-heteroatom (npr. ugljik-dušik, pri čemu ulogu "četvrtog supstituenta" na atomu dušika ima nevezni elektronski par), a može se crtati i uzduž triju, pa čak i više veza (npr. u poliinima), pod uvjetom da sve veze leže na istom pravcu. Primjer Newmanove projekcije duž triju veza vidi ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr