Dobar dan, zanima me da li je berlinsko modrilo topivo u vodi te čemu služi. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Matej Kanazir matejk_80@net.hr

Berlinsko modrilo je u glavnom potpuno netopljivo u vodi, ali može činiti koloidne suspenzije koje se ponašaju kao otopine. Sklonost tvorenju takvih koloida ovisi o sadržaju kalija. Berlinsko modrilo je naime bertolid (spoj koji nema stalan kemijski sastav) tako da njegova formula može varirati od Fe4[Fe(CN)6]3 do KFe[Fe(CN)6]. Što ima više kalija, to je modrilo sklonije stvaranju koloida.
Berlinsko se modrilo rabi kao plavi pigment u raznim bojama, ali i u medicini za uklanjanje teških metala (primjerice talija i cezija) u slučajevima trovanja. Ono je naime prilično bezopasno (odrasli ga čovjek može prugutati 10-ak grama na dan bez ozbiljnijih posljedica), a ima svojstvo da inkorporira katione u svoju strukturu, čime ih uklanja iz organizma.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr