Poštovani, zanima me koji su preduvjeti da bi se čestice željezovog (III) klorida i kalijevog heksacijanoferata (II) otopile? Hvala!

Ime i prezime: Karlo Trescec karlo_2@net.hr

Nisam siguran da razumijem pitanje. Što se točno misli pod "čestice"?. Naime oba navedena spoja su soli, tako da jedine "čestice" koje mi padaju na pamet su pojedini kristali(ći). U tome slučaju jedini preduvjet za otapanje "čestica" bilo jedne bilo druge soli jest taj da ih se stavi primjerice u vodu, ili u bilo koju otopinu koja je nezasićena s obzirom na te tvari. Isto vrijedi za bilo koju drugu sol. Nisam siguran hoće li ti ovakav odgovor pomoći...
Kako je riječ o željezovu(III) kloridu i kalijevu heksacijanoferatu(II) predmnijevam da se te zapravo zanima nešto vezano uza berlinsko modrilo, no ne bih želio nagađati.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr