Jučer smo dobili pitanje o razlici između nikotina i nikotinske kiseline. Pitanje je, nažalost, tehničkom pogreškom izbrisano, a ovdje donosim odgovor.

Ime i prezime: Tomislav Portada tportad@irb.hr

Nikotin i nikotinska kiselina dvije su različite tvari, tj. radi se o dva različita kemijska spoja.

Nikotin je otrovni biljni alkaloid poznat po tome što je glavni djelatni sastojak duhana. Struktura mu je:

Ime je dobio po Jeanu Nicotu de Villemainu, francuskom ambasadoru u Portugalu. Više o nikotinu vidi ovdje.

Nikotinska kiselina (niacin, vitamin B3) je nužan sastojak ljudske prehrane. Svoje je ime dobila po tome što ju je moguće kemijskim putem pripraviti iz nikotina. Struktura joj je:

Novija je preporuka da se termin nikotinska kiselina zamijeni terminom niacin (od engl. nicotinic acid vitamine) kako neupućeni ne bi pomislili da hrana bogata nikotinskom kiselinom sadrži nikotin i obrunuto. Više o nikotinskoj kiselini vidi ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr