Dovrši i izjednači jednadžbe kemijskih reakcija: a) __CO2(g) + __C(s) --> _________ b) __H2CO3(aq) + __BaCl2(aq) --> _______ + _______ c) __H2SO4(aq) + __H2O(l) --> _____ + _____ d) __CH4(g) + __Cl2(g) --> __CHCl3(g) + ______ e) __CH≡CH(g) + 2Br2(aq) --> ______________ Moji odgovori: a) CO2(g) + C(s) --> 2CO(g) b) H2CO3(aq) + BaCl2(aq) --> BaCO3(s) + 2HCl(aq) c) H2SO4(aq) + 2H2O(l) --> 2H3O+(aq) + SO4^2-(aq) d) CH4(g) + 6 Cl2(g) --> CHCl3(g) + 3 HCl(g) e) CH≡CH(g) + 2 Br2(aq) --> CHBr2-CHBr2(aq) Dali koje od mojih rješenja ne valja i koje je točno rješenje? Puno hvala na odgovoru, Maja Horvatić, pozdrav.

Ime i prezime: maia

Sve si jednadžbe lijepo i ispravno dovršila i uravnotežila osim one pod d). Pogledaš li malo bolje vidjet ćeš kako s lijeve strane imaš 12 atoma klora, a s desne samo 6. Uvjeren sam da znaš kako ćeš riješiti taj problem...
I još jedna stvar, produkt zadnje reakcije, 1,1,2,2-tetrabrometan (CHBr2-CHBr2) je u vodi netopljiva tekućina, tako da bi za njegovo agregacijsko stanje trebala stajati oznaka (l), a ne (aq).
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr