ispričavam se! pitanje je krivo postavljeno, naime rječ je o: voda kao kristalizacija i voda kao otopina. (neke stvari su mi se pobrkale, ispričavam se još jednom) hvala!

Ime i prezime: Marina Tokić tninica@gmail.com

Nemoj se ljutiti, ali meni je sad još nejasnije. Voda ne može biti kristalizacija jer je kristalizacija proces, a ne tvar. Smatramo li vodu otopinom, ovisi pak o tome za što nam treba. Voda za piće je otopina koječega, ali malokad se zbog toga za nju govori "vodena otopina kalcijevih, natrijevih i inih iona".
Pokušaj mjesto naslova reći za što ti treba odgovor i odakle ti pitanje.
Zanimaju li te svojstva vode kao otapala (dvije zadnje riječi su zapravo suvišne), promjene svojstava vode kad se nešto u njoj otopi, razlozi zašto se neke tvari u vodi otapaju bolje, a neke slabije, zašto topljivost ovisi o temperaturi, zašto neke tvari iz otopine kristaliziraju, a druge talože, ... ?

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr