što je prirodna voda:kemijski spoj,elementarna tvar,heterogena smjesa il homogena smjesa?

Ime i prezime: Matea Cakalin matea_cakalin@hotmail.com

Jako to ovisi o vodi samoj, a donekle i o kriterijima. Tvari u pravilu nisu savršeno čiste kad ih se nazove čistima, samo je nečistoća dovoljno malo da nam ne smetaju. Tako će za poneku kemijsku sintezu i obična izvorska voda (koja je otopina koječega, najviše kalcijevih, magnezijevih, natrijevih, kloridnih i hidrogenkarbonatnih iona) biti dobra, a za neka precizna fizikalno-kemijska mjerenja ni redestilirana voda ne mora biti dovoljno čista.
Što se pak razdiobe unutar smjesa tiče, kriteriji su prilično odokativne naravi. Heterogene smjese su one kojima sastojke nekako možeš vidjeti, a homogene one koje su tako izmiješane da se može reći da su iste u svakom svojem dijelu. Tako možeš za primjer uzeti neki bistar gorski potok i podivljalu bujicu koja odnosi ljude i kuće. Nijedna nije prirodnija od druge (to kažem jer se traži da se kaže kamo spada prirodna voda), a sastav i pojavnost su im osjetno različiti. U koje smjese koje spada, prosudi sama.

A je li voda kemijski spoj ili pak elementarna tvar lako provjeriš po njezinoj kemijskoj formuli koju bi trebala naći u udžbeniku kemije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr