Evo imam 2 malo naprednija pitanja za osnovnu školu i hitno mi trebaju odgovori, molim Vas da mi pomognete i odgovorite uz postupak ako je moguće. Unaprijed hvala! a) Kolika je masa kockice (Sr) ako je brid kockice 20 mm, a gustoća 2,6 g/cm kubni. b) Izračunajte maseni udio svih elektrona u (Fe).

Ime i prezime: Perica Rosandić tiger-x@net.hr

Nije mi baš jasno zašto bi poznavanje računskih izraza za gustoću i maseni udio trebalo biti osobito napredno, ali istina je da već odavno nisam bio u osnovnoj školi.

Kako je gustoća definirana kao omjer mase i volumena:
ρ=m/V,
nije teško iz tog izraza dobiti onaj za masu:
m=ρV.
Volumen kocke je pak kub duljine brida:
V=a3,
a preračunavanje mjernih jedinica ne bi trebalo predstavljati problem.

Prosječni maseni udio elektrona u atomu željeza dobiješ tako da masu svih elektrona u jednom atomu željeza podijeliš s masom cijelog atoma. Masu željeza možeš naći u periodnom sustavu elemenata, a masu elektrona vjerojatno imaš u udžbeniku fizike ili kemije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr