znima me jel mi mozete reci nesto o "voda kao kristalizacijsko otapalo." hvala!

Ime i prezime: Marina Tokić tninica@gmail.com

Da budem iskren, ne razumijem baš izraz "kristalizacijsko otapalo". Iako mi je prvo palo na pamet otapalo iz kojeg mogu nastati solvatni kristali (kristali koji, uz kristaliziranu tvar, sadrže i otapalo), internetska potraga za tim izrazom dala je još trivijalniji odgovor: otapalo iz kojeg kanimo dobiti kristale.
O takvoj temi dalo bi se reći strahovito puno, a to obično rezultira ničim.
Činjenica je da je voda negdje blizu vrha najčešće korištenih otapala za kristalizacije, ali gdje je točno, ne usuđujem se pogađati. Korisna je kod onih tvari koje su relativno polarne građe i stabilne pri nama normalnim uvjetima. Najveća prednost joj je što je najjeftinije od svih otapala, a u zadnje vrijeme bi sigurno bilo dobro spomenuti i da se vodom, ako se pročisti, ne zagađuje priroda.
Zapravo, rekao sam sve same očite činjenice. Pokušaj precizirati pitanje ako ovo nije bilo od koristi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila    icvrtila@chem.pmf.hr