Imam jedno pitanje..... te vas molim za odg što prije,,,,, pitanje glasi:Navedi kojim bi se postupcima mogli odvojiti sastojci smjese sastavljene od: a)riže b)stiropora c)vode pomiješane sa tintom unaprijed zahvalna,,, Josipa

Ime i prezime: Josipa Vulić

Čini mi se da si malo pogrešno postavila pitanje. Bit će da se ipak radi o dvjema, a ne o trima smjesama: a) smjesa riže i stiropora i b) smjesa vode i tinte.

Smjese se obično rastavljaju tako da se najprije pronađe neko svojstvo po kojemu se sastojci znatno razlikuju. Koje bi to svojstvo bilo u slučaju riže i stiropora? Boja definitivno ne, jer su oba sastojka bijele boje. Miris? Ne. Električka vodljivost? Ne. Pa dobro što onda? Možda gustoća? Da, riža i stiropor definitivno se razlikuju po gustoći.

Idemo sada vidjeti kako bismo tu razliku iskoristili u svrhu njihova odjeljivanja. Riža ima nešto veću gustoću od gustoće vode (gustoća vode je 1 g/mL), a stiropor ima znatno manju gustoću od gustoće vode. To znači da će kuglice stiropora ubačene u vodi plivati na njenoj površini, a zrna riže će... E pa neću ti baš sve reći! Dalje razmišljaj sama.

Smjesu vode i tinte možemo odijeliti destilacijom. Destilat će biti čista voda, a u tikvici u kojoj se smjesa zagrijava koncentrirat će se tinta. Jedina je nevolja što bi tinta možda mogla biti osjetljiva na visoku temperaturu, pa bi se mogla početi raspadati. No i za to ima lijeka; ako te zanima, klikni ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr