Poštovani, možete li mi otkriti sastav prozaca?

Ime i prezime: Daniela Cinčić daniela.cincic@gmail.com

Prozac je zaštićeno trgovačko ime lijeka čija je djelatna tvar fluoksetin (točnije, fluoksetin-hidroklorid). Osim Prozaca, čiji je proizvođač farmaceutska kuća Eli Lilly, postoje i lijekovi drugih proizvođača kojima je fluoksetin djelatna tvar. U Hrvatskoj su to Portal (Lek Ljubljana), Fluval (Krka Novo Mesto) i Oxetin (Bosnalijek), a u inozemstvu još i Fontex, Ladose, Sarafem...).

Fluoksetin (engl. fluoxetine) je antidepresiv novije generacije. Spada u skupinu selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina (SSRI). Više o fluoksetinu može se naći u članku u Wikipediji, klikni ovdje, na stranici www.rxlist.com, klikni ovdje, te na hrvatskom jeziku na stranici www.farmakologija.com, klikni ovdje.

Zanimljivo je spomenuti da molekula fluoksetina posjeduje jedan asimetrično supstituirani ugljikov atom pa se posljedično javlja u obliku dvaju enantiomera. Danas se fluoksetin rabi kao racemat. Postoje međutim istraživanja koja pokazuju da je biološki učinak pojedinih enantiomera ponešto različit, pa je za očekivati da će u budućnosti na tom području biti dosta zanimljivih otkrića koja možda u konačnici dovedu do prelaska na uporabu enantiomerno čistog fluoksetina, ili čak na uporabu jednog enantiomera za jedne, a drugoga za druge indikacije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr