Kada se primjenjuje destilacija pod sniženim tlakom? Koje tlakove podrazumijeva pojam "sniženi tlak"? Skica aparature za destilaciju pod sniženim tlakom?

Ime i prezime: Ana Perčić apercic@yahoo.com

*** 1000. ***

Destilacija pod sniženim tlakom (ili vakuumska destilacija) primjenjuje se u slučajevima kad je vrelište tvari koju želimo predestilirati pri atmosferskom tlaku relativno visoko (više od recimo 150 °C), pa postoji opasnost da bi se tvar prilikom destilacije pod atmosferskim tlakom počela kemijski raspadati.

Pod pojmom sniženi tlak podrazumijevamo bilo koji tlak manji od atmosferskog.

Vezano uz tvoje pitanje, preporučujem ti pročitati i odgovor do kojega ćeš doći klikom ovdje. Pročitaj također i o razlici između destilacije i uparavanja ovdje.

Skice aparatura možeš naći upisivanjem sintagme vacuum distillation u Googleovu tražilicu pomoću opcije pretraživanje slika.

I za kraj, evo i jedne lijepe vijesti: Ovo je moj jubilarni tisućiti odgovor u rubrici Vi pitate – e-škola odgovara!

*** 1000. ***

Živjeli! Neka ih bude još barem toliko! Pozdrav,