opisi gorenje magnezija

Ime i prezime: klara dešković klara_d_swetty@hotmail.com

Je li vam nastavnik (ili nastavnica) kemije na satu kemije izveo (izvela) pokus gorenja magnezija?

Ako jest, onda naprosto zapiši sve što si pri tom vidjela i opazila: kako je izgledao komad(ić) magnezija prije paljenja (kakve je bio boje, je li bio savitljiv, lomljiv...), na kakvom je plamenu zapaljen (plamen svijeće, plamenika, ili čega trećega), koliko dugo je trebalo čekati da se komadić magnezija zapali, je li plamen gorućeg magnezija bio sjajniji ili manje sjajan od plamena kojim je upaljen, ako je plamen bio obojen, koje je bio boje, koliko je otprilike dugo gorio, je li se razvijao kakav dim i koje je boje bio eventualni dim, je li se osjetio kakav miris i po čemu, kako je izgledalo ono što je ostalo od komadića magnezija nakon što se plamen ugasio, što ste s time napravili (npr. jeste li to možda ubacili u vodu, ako jeste, je li to topljivo u vodi, jeste li s dobivenom vodenom otopinom radili još kakav pokus, npr. dodavali neku tvar i pretili promjenu boje...). Ukratko, što je moguće detaljnije opiši sva zapažanja.

Ako vam pak nastavnik (nastavnica) nije pokazao (pokazala) pokus, onda ne može od vas tražiti da opišete nešto što niste vidjeli. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr