Zamolila bih vas da mi detaljnije objasnite/opišete postanak proteina, te sintezu bjelančevina. Molim vas da mi napišete i jednadžbu kemijske reakcije. Unaprijed hvala!!!

Ime i prezime: Ljubica Majhen riders.mm1@gmail.com

Bjelančevine (ili proteini) nastaju u živim organizmima biosintezom iz aminokiselina. Nešto o tome pisao sam ovdje.

Pojednostavljeno rečeno, reakcijom dviju molekula aminokiselina, označimo ih kao H2NCHR1COOH i H2NCHR2COOH, nastaje dipeptid H2NCHR1CONHCHR2COOH. Zatim reakcijom tog dipeptida s trećom aminokiselinom nastaje tripeptid H2NCHR1CONHCHR2CONHCHR3COOH, pa zatim reakcijom s četvrtom nastaje tetrapeptid, pa onda pentapeptid i tako povezivanjem često i po više stotina različitih aminokiselina nastaje konačno polipeptidni lanac.

Detaljniji opis biosinteze proteina nadilazi razinu gimnazije i obrađuje se na fakultetima. Ako te to ipak zanima, pročitaj više o tome u Wikipediji ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr