Što je neopioidni analgetik? Unaprijed hvala!!

Ime i prezime: Tonči Ivanišević tonci.ivanisevic@gmail.com

Vidjeli smo mi tvoje pitanje i prvi put, ali malo je teško na nj odgovoriti na razini osnovne škole. Naime, za razumijevanje pojma neopioidni analgetik potrebno je poznavanje osnova biokemije i fiziologije, a to su područja koja se čak i u gimnaziji jedva spominju, a detaljnije se proučavaju tek na fakultetima biomedicinskog smjera (medicina, farmacija, medicinska biokemija, stomatologija, veterina...).

Analgetici su lijekovi koji služe ublažavanju boli. Prema mehanizmu dijelovanja analgetici se dijele se na opioidne i neopioidne. Opioidni analgetici su puno jači i učinkovitiji u ublažavanju boli, ali imaju i puno više nuspojava od neopioidnih, pa se zato rabe samo tamo gdje su baš nužni i nezamjenjivi.

Djelovanje opioidnih analgetika temelji se na vezivanju za opioidne receptore u mozgu. U opioidne anelgetike spadaju morfin, njegovi derivati i njegovi sintetski analozi (npr. metadon). Opioidni analgetici se često zlouporabljuju kao opojne droge. Više o opioidnim analgeticima (na hrvatskom jeziku!) možeš pročitati ovdje.

Neopioidni analgetici su analgetici koji se ne vežu na opioidne receptore, nego djeluju nekim drugim mehanizmom, npr. blokadom sinteze prostaglandina. Tu spadaju nesteroidni protuupalni lijekovi (npr. acetilsalicilna kiselina, djelatni sastojak tableta Aspirina), zatim inhibitori ciklooksigenaze-2 ("COX-2-inhibitori") i niz drugih lijekova. Više o tome (na engleskom) možeš pročitati u Wikipediji, kreni od ove stranice, pa po potrebi traži dalje.

Nisam siguran hoće li te ovaj odgovor zadovoljiti, ali uzmi u obzir da si postavio pitanje koje je po svojoj razini daleko iznad osnovne škole. Naravno, budeš li imao kakvih dodatnih pitanja, javi nam se ponovno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr