Molim Vas da mi odgovorite na pitanje Malapradi reakcija,što je ona ustvari,za koje je kemijske spojeve karakteristična, karakteristične reakcije. Unaprijed zahvaljujem! Saša Musa ,prof.

Ime i prezime: Saša Musa sasa.musa@hi.hinet.hr

Evo kolega, nakon malo čeprkanja po knjigama Vaš spas pronađen je u udžbeniku Carl R. Noller, Kemija organskih spojeva, Tehnička knjiga, Zagreb, 1968, str. 742.

Vezu između dva hidroksilirana atoma ugljika moguće je lako pokidati oksidacijom. Uporaba jačih oksidansa, poput kalijevog permanganata ili dikromatne kiseline dati će dva mola kiselina. S pogodnim reagensima oksidaciju je moguće zaustaviti na stupnju aldehida. Najpogodniji umjereni oksidansi su olovljev(IV) tetraacetat, u nevodenim medijima (Criegeeyeva reakcija), i perjodna kiselina u vodenim medijima (Malapradeova reakcija).

RCHOHCHOHR + Pb(OCOCH3)4 → 2RCHO + Pb(OCOCH3)2 + 2HOCOCH3

RCHOHCHOHR + HIO4 → 2RCHO + HIO3 + H2O

S obzirom da je i olovljev(IV) tetraacetat i perjodnu kiselinu moguće kvantitativno dobro određivati jodometrijskim metodama, ove reakcije pogodne su i za kvantitativno određivanje 1,2-glikola.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr