Zanima me mora li se definicija da jake kiseline doniraju jakim bazama i pri tom nastaju slabe kiseline i slabe baze, naučiti napamet ili postoji nekakvo logično objašnjenje takvog ponašanja jakih, odnosno slabih kiselina i baza? U mom udžbeniku (Dunja Nothig Hus i Mira Herak) stoji ovakvo objašnjenje: "Iz ionizacijskih konstanti slabih kiselina može se zaključiti da će u nekoj kemijskoj reakciji jača kiselina protonirati jaču bazu i tako stvoriti slabiju bazu i slabiju kiselinu jer je ravnoteža ionizacije slabih baza i kiselina uvijek pomaknuta na stranu ioniziranih molekula." Kako su one baš to zaključile? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Zeljko Filajdic bellator_somni@hotmail.com

 


Iako shvaćanje onoga što autori udžbenika žele reći povremeno spada u zahtjevnija umijeća, ne bih preporučio učenje rečenica napamet. U slučaju da naletiš na profesora koji znade neku drugu definirajuću rečenicu ili, još gore, razumije što ona pokušava reći, sav trud pada u vodu.

Prema Brønsted-Lowryjevoj teoriji, kiselina je molekula koja može donirati hidron (vodikov kation, kemijska vrsta koja u otopinama baš i ne postoji), a baza molekula koja ga može primiti. Ako je neka molekula u stanju i jedno i drugo, onda je amfoterna. (Poradi toga što postoje superbaze i superkiseline, treba naglasiti da se amfotermnima obično smatraju one tvari koje se tako ponašaju u umjerenim uvjetima.) Pomiješaš li dvije tvari koje reagiraju jedino hidroniranjem, reakcija se dade opisati kao:
HA + B ↔ A- + HB+.
Sudionici ove reakcije koji imaju vodik u sastavu su kiseline, a oni bez njega baze (konjugiranima se nazivaju produkti reakcije). Dalje sve ovisi o konstanti ravnoteže. Ako je ravnoteža pomaknuta udesno, to znači da je HA jača kiselina od HB+, a ako je pomaknuta ulijevo, onda je obrnuto. Analogna tvrdnja može se reći i za bazičnost tvari B i A-.
A zašto su konjugirane baze i kiseline slabije? Naprosto zato jer je to energijski povoljnije rješenje. Jakost kiseline može se shvatiti i kao težnja iste da se "riješi" svojeg hidrona odnosno da nastane njezina konjugirana baza. Analogno, jakost baze se može shvatiti kao težnja baze da se hidronira. Prema tome, produkti reakcije kiseline i baze su energetski stabilnije tvari.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija