Molim Vas pomozite!!! Zadaci koje ne znam riješiti su: 1.Koliko se topline treba utrošiti da potpuno ispari 1 litra vode čija je temperatura na početku zagrijavanja bila 25 stupnjeva celzijusih? Gustoća vode je 1000 kg/m3, a molarni toplinski kapacitet vode je 75,24 J/K mol, a molarna entalpija isparavanja je 40,7 kg/mol. 2.Koliku će temperaturu imati 0,5 g vode ako joj dovodimo toplinu od 3 J na temperaturu od 22 stupnja celzijusih? Specifični toplinski kapacitet vode je 0,13 J/K mol. Molim Vas, pomozite mi!!!Stvarno trebam Vašu pomoć!!!Ove zadatke ne znam riješiti,a ovakvi će mi slični biti u kontrolnom i zbog toga, HELP ME PLEASE!!! Molim Vas!!!!

Ime i prezime: Marija Šimić marijasimic1@net.hr

1. Prvo razmisliš o tome da te se u zadatku traži da sva voda ispari to znači da sva voda pređe iz tekućeg u plinovito stanje. To znači da prvo trebamo vodu zagrijati do 100ºC, a toplina potebna za to je Q1=ncΔt. Nadam se da masu pomoću gustoće i volumena znaš izraziti, te iz nje množinu.
S obzirom da ti želiš da ti sva voda ispari potrebno je dovesti još topline za proces isparavanja, a to izraziš pomoću entalpije isparavanja, čije si mjerne jedinice vjerojatno krivo prepisala, trebale bi biti kJ/mol. Prema tome Q2=nΔvapH. Tako da je ukupna toplina koju trebaš dovesti za taj proces jednaka zbroju Q1 i Q2.
Pri rješavanju zadatka pazi na mjerne jedinice.
2. Ovdje ponovo koristiš izraz Q1=ncΔt, sve ti je zadano osim Δt kojeg izračunaš iz tog izraza. Znaš da je Δt=t(konačno)-t(početno), početna temperatura ti je zadana prema tome lako je izračunati konačnu.

Nadam se da si barem malo shvatila, ako ne javi se ponovno.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr