Dobar dan! Imam jedno pitanje za Vas!Ovako ja sam doma malo eksperimentirao radio sam: dušikov jodid Formula: 2NH4OH + 3I2 ---> NI3 + 2H20 + 2H2 Kad sam dobio ono sto sam želio dogodilo se ono što nisam želio da se dogodi(kod bilo kojih pokusa) prolilo mi se je slučajno po ruci! Po rukama sam imao žute fleke(od joda),ali me zanima pošto je to dušikov jodid ima li to ikakve posljedice? Ako ima posljedice navedite kakve i kažite ako utiječe na neki ljek? Hvala!

Ime i prezime: Ivan Debeljaković

Koliko znam, amonijak i jod su, budući nagrizajuće tvari, dosta opasniji od njihovog labilnog čeda. Kako ti oni nisu ništa učinili, malo je vjerojatno da je nešto bilo od dušikovog jodida koji se bez prisustva amonijaka brzo raspada na dušik i jod (na suhom eksplozivno, u vodi postupno). Drugim riječima, jedini problem su (bile) mrlje od joda, a i njih se dade ukloniti tiosulfatima ili sulfitima.

Ako ti ovaj odgovor nije dovoljno uvjerljiv, javi se ljudima u Hrvatskom zavodu za toksikologiju. Oni će bolje znati o otrovnim tvarima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr