Ima li se možda što reći za natrijevu lužinu, ako ima molim te odgovori čim prije.

Ime i prezime: Mateja Mezak matejamezak@net.hr

O natrijevoj lužini može se pričati satima, ovisi što te točno zanima.

Natrijeva lužina je vodena otopina natrijeva hidroksida. Kemijsku formulu natrijeve lužine možemo zapisati kao NaOH(aq). Na zraku je nepostojana jer reagira s ugljikovim dioksidom iz zraka pri čemu prelazi u vodenu otopinu natrijeva karbonata (sode). Koncentrirana natrijeva lužina je korozivna i nagrizajuća tekućina. U dodiru s kožom u prvi trenutak ostavlja dojam skliske tekućine (poput kakva ulja ili sluzi), no već nakon kraćeg vremena izaziva oštećenja kože i opekline. Zato treba, u slučaju da se polijemo natrijevom lužinom, poliveno mjesto odmah isprati s mnogo vode.

Natrijevu lužinu je najjednostavnije pripraviti otapanjem natrijeva hidroksida u vodi. Prilikom tog otapanja oslobađa se velika količina topline pa se otopina prilično jako zagrije.

Eto, toliko za sada o natrijevoj lužini. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr