Molim Vas da mi KONAČNO odgovorite na pitanje.... Kako u prirodi nastaje voda, kojim kemijskim procesom??? A kako bi u laboratoriju na složeniji ili jednostavniji način pripremio vodu H2O ? Unaprijed Vam hvala:-) Luka Buljan

Ime i prezime: Luka Buljan luka-blues@hotmail.com

Razlog zbog kojega do sada nismo odgovorili na tvoja dva pitanja jest taj što su ona neobično i čudno formulirana. Glavnina vode u prirodi ne nastaje i ne nestaje, nego naprosto postoji. Tek za iznimno maleni dio sveukupne vode možemo reći da je nastala ili da se potrošila u biokemijskim procesima (grubo govoreći, biljke troše vodu i ugljikov dioksid za pripravu organskih spojeva, a životinje razgrađuju organske tvari na vodu i ugljikov dioksid), pri čemu ukupna količina vode ostaje više-manje stalna.

Još je čudnije pitanje o tome kako u laboratoriju pripraviti vodu. Naime, uobičajena je praksa u kemijskim laboratorijima da se iz jeftinijih i lakše dostupnih tvari pripravljaju skuplje i teže dostupne tvari, pa se postavlja pitanje zašto bi netko išao pripravljati vodu, kad je ona jedna od najjeftinijih i najdostupnijih tvari?! Dovoljno je otvoriti slavinu (pipu) i vode imamo koliko nam srce zaželi, a ako nam takva vodovodna voda nije dovoljno čista, uvijek je možemo pročistiti destilacijom. Kad bismo bar na sličan način mogli doći do drugih kemikalija!

Ako baš želimo, vodu bismo mogli pripraviti npr. reakcijom vodika s kisikom, no tu se onda postavlja pitanje odakle nam vodik i kisik, a znajući da njih obično dobivamo elektrolizom vode, ispada da bismo najprije trebali uzeti vodu, zatim je rastaviti na vodik i kisik, pa zatim iz vodika i kisika pripraviti vodu. Ima li to smisla? Ne bih rekao.

E sad, ako sam ja nešto u tvome pitanju krivo shvatio, slobodno ga pokušaj preformulirati pa nam se javi ponovno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr