Ovih dana aobrađujemo nekakve promjene iz kemije,uz to i talište i vrelište...........Dakle,neka tvar se ne može zagrijati više od temperature vrenja,a vrenje će se "dogoditi" kada se tlak pare tekućine izjednači s vanjskim tlakom,jesam u pravu?ako je vanjski tlak manji i temperatura vrelišta će bii manja.zanima me:što se događa s tlakom ko taljenja ,postoji li i tu nekakvo izjednačavanje unutarnjih(kao i kod vrenja?) i vanjskih tlakova?-kada se tjelo prestaje taliti?(neznam ima li to ikakve veze s tlakom?) molila bih odgovor što prije ,ako je moguće. :-) ;-) hvala

Ime i prezime: Kristina Buljević

 


Zapravo, moguće je tekućine zagrijati i malo preko njihovih vrelišta bez da provru jer se vrenje ne "događa" baš tek tako. Mjehurići para uzavrele tekućine ne nastaju ni iz čega, već iz jezgara (nuklea) koje mogu biti krute čestice raspršene u tekućini, sićušni mjehurići zraka po površini posude, mikroskopske "pukotine" u tekućini nastale mehaničkim radom (npr. djelovanjem ultrazvuka) ili što već. To bi ukratko bio drugi nužan uvjet za vrenje. Ako on nije zadovoljen, tekućina samo naglo isparava s površine.
Izjednačavanje tlaka para tekućine s onim plinova iznad površine je prvi nužan uvjet. I tu vrijedi odnos (koji si spomenula) da će pri nižem tlaku vrelište biti niže.

Talište također ovisi o tlaku, ali znatno manje jer se volumen tvari znatno manje mijenja isparavanjem negoli isparavanjem. Izjednačavanje tlakova tu je poprilično nepotrebno jer ne pratimo nikakvu plinovitu fazu.
A taljenje prestaje kad se više nema što taliti, kad temperatura bude preniska da bi se tvar talila, kad usfali energije za taljenje ili zbog nekog drugog razloga koji padne na pamet vršitelju misaonog pokusa. Zamisliv je i takav pokus u kojemu se voda u iznimno čvrstoj posudi smrzava sve dok tlak ne postane toliki da tekuća voda i led budu u ravnoteži. Naravno, boce s vodom u škrinji uredno pucaju jer jer su takvi tlakovi previsoki za njihove stijenke.
Inače je utjecaj tlaka na talište najzanimljiviji kod vode o čemu nešto možeš pročitati ovdje.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija