na vjezbama iz kemije trenutno se bavimo redoksima. Dobila sam zadatak da u epruvetu smijesam malo Na2SO3 u krutom stanju, mL vode, malo H2SO4 i 3 kapi KMnO4 te da na osnovu promatrane reakcije u epruveti napise i izjednacim cjelokupni redoks. Ukratko na kraju pokusa u epruveti je suspenzija bila bistra sa malo bjelog taloga. Nije mi jasno kako da ja iz tog shvatim sta se tu reduciralo a sta oksidiralo. Molim vas za pomoc, jer sam isla 5 puta na konzultacije i nijednom mi nije bilo tocno! Unaprijed hvala

Ime i prezime: Katarina Primorac katarina-3@hotmail.com

Kako ne vidim koristi od davanja direktnih odgovora, to ću postaviti nekoliko pitanja koja bi možda mogla koristiti.

Što je to oksidacijsko stanje i kako se ono mijenja okidacijom ili redukcijom?
Kakvih su najčešće boja manganovi spojevi u oksidacijskim stanjima VII, VI, IV, III i II? (Ako je ovo previše, uzmi u obzir samo prvu i zadnju brojku.) Može li se oksidirati permanganate?
Koja su najčešća oksidacijska stanja sumpora? Što se može dobiti oksidacijom sulfita?

Talog slobodno zanemari. Barem dok ne budeš načistu što se zbilo iznad njega. Ja bih rekao da je to neotopljeni sulfit, ali ne znam koliko si ga stavila u epruvetu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr