Dobar dan.Postavila sam pitanje prije nekih tjedan dana , i niste mi odgovorili:(. MOzda sam nejasno postavila pitanje,neznam, no zeljela sam pitati jedino dali oksidacijski brojevi mogu biti decimalni brojevi,i kako se onda rjesava redox jednadzba? Zar mogu oduzeti ili dati neznam npr 1.3 elektorna? To sam pitala zato sto sam naisla na primjer gdje nisam mogla staviti cijeli broj kao oks. broj(H2S4O6) Nadam se da cete mi odgovoriti. Pozrdav:)

Ime i prezime: Ana Pšta posta18691@hotmail.com

Kratak odgovor na tvoje pitanje je ne. Oksidacijski brojevi uvijek budu cijeli, a odnose se na pojedine atome u molekulama. Drugim riječima, različiti atomi istog elementa u istoj molekuli ne moraju imati iste oksidacijske brojeve. Ta tvrdnja postane očita ako pokušaš odrediti oksidacijske brojeve atoma iz strukturne formule molekule. To se pak čini tako da kovalentne veze u molekuli (misaono) heterolitički pocijepaš (što će reći da vezni elektroni pripadnu elektronegativnijem elementu osim ako susjedni atomi nisu isti, kad svaki dobiva polovicu). Naboji tako razdvojenih atoma odgovaraju njihovim oksidacijskim brojevima u molekuli.
Uzmimo za primjer tetrationsku kiselinu. Vodikovi će atomi ostati bez svojih elektrona, a kisikovi će "pokupiti" sve elektrone iz svojih veza i tako imati po njih osam. Dvama sumporovima atomima na krajevima lanca ostat će tek po jedan atom iz veza s atomima sredine lanca, dok će oni usred lanca imati po šest elektrona.

Ako sam ovo suviše nejasno prikazao, ima jedna sretna okolnost. Oksidacijski brojevi nisu nužni za izjednačavanje kemijskih jednadžbi. Ionako se poslije izjednačavanja broja atoma u parcijalnim jednadžbama naboji izjednačavaju elektronima.
Naposljetku, dalje od očiju profesora možeš koristiti i razlomke jer svrha izjednačavanja je ipak ponajprije izjednačena jednadžba.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr