Samo zelim da Vas pitam sta se to podrazumjeva pod pojmom "NUS POJAVE"?

Ime i prezime: HANA DRUZIC hane-esa@hotmail.com

Nuspojava (jedna riječ!) je važan pojam iz farmakologije, znanosti o lijekovima. Kada uzimamo neki lijek, često se događa da taj lijek osim željenih ima i neželjena djelovanja. Tako će, primjerice, većina antibiotika spriječiti razmnožavanje štetnih (patogenih) bakterija, što je svakako željeno djelovanje, ali će istodobno spriječiti i razmnožavanje korisnih bakterija koje se normalno nalaze u našim crijevima, što će uzrokovati proljev, pa kažemo da je proljev nuspojava antibiotika. Osim proljeva, nuspojave lijekova mogu biti glavobolja, vrtoglavica, mučnina, kožni osip itd. Ponekad nuspojave mogu biti toliko neugodne, pa čak i opasne, da će liječnik biti prisiljen propisati drugi lijek sa slabijim ili drugačijim nuspojavama.

Hoće li se neka nuspojava pojaviti ili ne, ne ovisi samo o lijeku, nego i o pacijentu. Načelno bi sve moguće nuspojave nekog lijeka, ma kako se rijetko javljale, trebale biti navedene u uputi priloženoj uz lijek.

Više o nuspojavama lijekova pročitaj ovdje.

Nuspojave treba razlikovati od kontraindikacija. Kontraindikacije su stanja u kojima nije preporučljivo uzimanje nekog lijeka ili provođenje kojeg drugog terapijskog ili dijagnostičkog postupka. Primjerice, visoki krvni tlak je kontraindikacija za uzimanje lijekova koji kao nuspojavu imaju povišenje krvnog tlaka. Jedna od najčešćih kontraindikacija za uzimanje bilo kakvih lijekova jest trudnoća. Više o kontraindikacijama pročitaj ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr