Poštovani!Imam pitanje u vezi jednog pokusa izvedenog na nastavi. Radilo se o pisanju kobaltovim (II) kloridom na komad papira, nakon čega smo "nevidljiva slova" na papiru izložili plameniku, gdje su slova poplavile. No nakon hlađenja slova su ponovo izgubila boju... Pitanje je što se dogodilo na molekulskoj razini( kemijska jednadžba pokusa), te zašto su slova najprije poplavila a ksnije izgubila tu boju. Hvala!

Ime i prezime: Andrijana Kološa andrijana.kolosa@gmail.com

Ta "nevidljiva" slova su napisana roskastom otopinom kobaltova(II)klorida.
Sigurno si tijekom osnovne škole vidjela pokus u kojem se zagrijava modra galica, te nastaje bezvodni bakrov(II)sulfat i na stijenkama epruvete se vide kapljice bezbojne tekućine-vode. Kad dodaš vodu na taj bakrov(II)sulfat, koji je bijele boje, nastaje plava otopina.

Slično je i ovdje, gdje ti "nevidljiva" slova pišeš otopinom kobaltova(II)klorida heksahidrata. Zagrijavanjem se spoj termički razgradi, te slova poprime modru boju koja potječe od bezvodnog kobaltova(II)klorida. Ponovnim stajanjem na zraku u kojem ima vodene pare,
kobaltov(II)klorid reagira s vodenom parom, te slova izgube boju zbog ponovnog nastajanja heksahidrata.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr