Dobar dan,imam jedno pitanje,dok smo ja i sestra riješavale zbirku zadataka,naišle smo na zadatak,da razvrstamo tvrdnje koje pripadaju sumporu i tvrdnje koje pripadaju kisiku,i sve smo točno riješile osim jednog. Mi smo naišle na ttvrdnju:relativno slabo topljiv u vodi,mi znamo da sumpor nije topljiv u vodi,ali nam presodtaje da je kisik,slabo topljiv u vodi,a mi mislimo da je kisik dosta dobro topljiv u vodi,molim Vas odgovorite što prije,Sestre Ema i Nora

Ime i prezime: Emilija Popović zvjezdana.zubovic@optinet.hr

Ako se topljivost kisika u vodi (pri 20 °C iznosi nekih 43 mg kg-1) usporedi s topljivostima klorovodika i amonijaka (pri 20 °C, redom 720 g kg-1 i 530 g kg-1), zaista je bijedna i biva dobro opisana tvrdnjom "relativno slabo topljiv u vodi".
S druge strane, ista se tvrdnja sumporu ne može pripisati jer u vodi zaista nije topljiv (riječ "apsolutno" ipak ne bih koristio). Nisam uspio naći nikakvih podataka o njegovom otapanju u vodi pa pretpostavljam da mu je topljivost toliko mala da se njome ljudi i nisu puno bavili, ako jesu uopće.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr