zašto je more slano?

Ime i prezime: dinchy

Kao što vjerojatno i sama znaš 4 temeljne vrste okusa su slano, slatko, gorko i kiselo, te se upravo na jeziku nalaze četiri osjetna područja za te okuse. Različite tvari su različita okusa, primjerica neka vrsta čokolade može biti slatka a neka gorka ovisno o sastavu i količini tvari koju sadrži (kakaovca, šećera, kofeina...).

U moru ima raznih soli, ali definitivno prevladava NaCl koji je kao što iz vlastitog iskustva kuhinji znaš slan.
Tvari koje izazivaju osjet slanog djeluju preko ionotropnih receptora, tako da ti receptori reagiraju na natrijeve ione i šalju signal u mozak i mi to percipiramo kao slani okus.
Detaljnije o tome možeš potražiti u knjizi : Temelji neuroznanosti, Kandel
Te u slučaju da se spajaš na internet preko Carneta otiđi na www.sciencedirect.com i u tražilicu upiši neuroscience salty taste i slične ključne riječi i dobit ćeš jako velik broj radova koji se bavi tom temom.

Nadam se da sam ti bila barem malo od pomoći.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr