možete li mi objasniti zašto Fe2(sa tri valencije jer neznam staviti crte gore)i O3(sa dvije valencije zove)željezov trioksid a ima višekratnik broj 6 pa zašto se ne zove šestoksid ako s drugim primjerom gleda višekratnik npr, Cu(sa dvije valencije) i F2 s(sa 1 vlencijom) zove bakrov dva florid jer je njima višekratnik dva. Neznam da li je dobro postavljeno jer nisam znao pisati valencije gore pa se ispricavam i unaprijed hvala

Ime i prezime: dini dinbujari@hotmail.com

 


Pomiješao si dvije vrste kemijskih imena.

Prva vrsta kemijskih imena tvori se jednostavnim imenovanjem elektropozitivnog i elektronegativnog dijela formulske jedinke, bez navođenja stehiometrije, npr.

NaCl – natrijev klorid
CaCl2 – kalcijev klorid
AlCl3 – aluminijev klorid
Na2O – natrijev oksid
CaO – kalcijev oksid
Al2O3 – aluminijev oksid

Ako je elektropozitivni dio takav da može imati više oksidacijskih stanja, tada u toj vrsti imena moramo naznačiti oksidacijsko stanje kako bismo izbjegli moguće nesporazume:

CuCl – bakrov(I) klorid
CuCl2 – bakrov(II) klorid
FeO – željezov(II) oksid
Fe2O3 – željezov(III) oksid
CO – ugljikov(II) oksid
CO2 – ugljikov(IV) oksid

Rimski broj koji označuje oksidacijsko stanje elektropozitivnog dijela piše se u zagradi, a zagrada se priljubljuje uz prvu riječ u imenu bez razmaka. Imena se čitaju [bakrov-jedan-klorid], [bakrov-dva-klorid] itd.

Druga vrsta kemijskih imena su tzv. imena zasnovana na stehiometriji. U njima se ispred imena elektropozitivnog dijela i ispred imena elektronegativnog dijela dodaju tzv. umnožni prefiksi (mono, di, tri, tetra, penta...) koji govore o tome od koliko je dotičnih jedinica formulska jedinka sastavljena. Prefiks mono se najčešće izostavlja, osim tamo gdje je nužan za izbjegavanje nesporazuma. Imena zasnovana na stehiometriji gore navedenih spojeva glase:

NaCl – mononatrijev monoklorid ili natrijev klorid
CaCl2 – monokalcijev diklorid ili kalcijev diklorid
AlCl3 – monoaluminijev triklorid ili aluminijev triklorid
Na2O – dinatrijev monoksid ili dinatrijev oksid
CaO – monokalcijev monoksid ili kalcijev oksid
Al2O3 – dialuminijev trioksid

CuCl – monobakrov monoklorid ili bakrov monoklorid
CuCl2 – monobakrov diklorid ili bakrov diklorid
FeO – monoželjezov monoksid ili željezov monoksid
Fe2O3 – diželjezov trioksid
CO – monougljikov monoksid ili ugljikov monoksid
CO2 – monougljikov dioksid ili ugljikov dioksid

Mnoga od nevedenih imena imaju samo teorijsko značenje i u praksi se ne viđaju, naprosto stoga što se u praksi služimo onim imenom koje nam je u datom trenutku najzgodnije. Primjerice, gotovo nikad nećemo Al2O3 nazvati dialuminijevim trioksidom, jer je jednostavnije reći aluminijev oksid, a kako je aluminij uvijek trovalentan, a kisik dvovalentan, očito je da ne postoji mogućnost zabune.

Tvoja se pogreška sastoji u tome što si ime željezov(III) oksid pogrešno interpretirao kao "željezov trioksid", što bi bilo ime nepostojećeg spoja formule FeO3. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija