Manganov dioksid je u principu crne boje, ali može li on biti i smeđe boje? Onim crnim dioksidom sam u školi razlagao vodikov peroksid u nadi da ću dobiti kisik što mi je i na očekivajući način uspjelo.Tu je, dakle, bio crn(od Kemike je).Naime miješanjem s vodom i filtracijom smjese zaostale pirolizom K-permanganata kao talog sam dobio smeđu masu. Teorijski to JE MnO2 po jednadžbi:2KMnO4-->K2MnO4 + MnO2 + O2. Zeleni manganat se otopi u vodi i zaostane netopivi spoj smeđe boje za kojeg vjerujem da je MnO2.Ako može biti i smeđ(u što sam uvjeren), koja je stoga razlika između ta dva oblika dioksida?

Ime i prezime: Kristian Nakić

U pravu si, u oba slučaja to je manganov dioksid.
O načinu priprave nekog produkta ovisi veličina čestica dobivenog produkta, boja itd. Onaj crni manganov dioksid kakvog imaš u školi se može dobiti termičkom razgradnjom mangananova(II)nitrata. U vodenom mediju manganov dioksid koji nastaje redukcijom permanganata je obično smeđ, vjerojatno zato što nastaje u hidratiziranom obliku.
Manganov dioksid ima više polimorfa.
Specifično u tvom slučaju taj MnO2 nije nastao u vodenom mediju (gdje redovito nastane smeđi).

Jedna od mojih pretpostavki je da je to jedan od polimorfa manganova dioksida.

Nažalost ne mogu ti dati u potpunosti točan odgovor na tvoje pitanje, ali nadam se da sam ti barem malo pomogla.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr