Na prijemnom sa PMF kemije sam našao ovaj zadatak.Čini mi se da nedostaje neki podatak. Zadatak: Lakohlapljiva tekućina, eter ( C4H10o) nalazi se u boci pri 25 C i tlaku od 31064Pa. Koja je gustoća para etera? Taj zadatak bih riješio ovako pV=nRT, i formule za gustoću, ali mislim (vjerojatno krivo) da treba npr. množinu tvari zadati ili masu.Hvala

Ime i prezime: Dario Dabić dariottp@net.hr

Možda ću te razočarati ali u zadatku ne fali nijedan podatak. Potebno je izraziti gustoću pomoću zadanih podataka, ti znaš da je gustoća omjer mase i volumena. U izrazu pV=nRT množinu izrazi kao omjer mase i molarne mase etera. Nadam se da sad uočavaš kako u izrazu imaš i masu i volumen, te možeš izraziti čemu je jednak njihov omjer (m/V). Tako dobiješ da je gustoća para etera=(pM/RT). Sretno s upisom na faks.
Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr