1.dobio sam manju ocjenu iz kemije jer sam se posvađao s profesoricom oko ovoga:ja tvrdim da kisik moze imati pozitivan oksidacijski broj,a profesorica da ne moze(jer ne pise u knjizi tako)?pa moze li kisik imati pozitivan oksidacijski broj(mozda s elektronegativniji fluorom)? 2.Sto se tice ove skole kemije,postoje li različite dobne grupe i koje su dobne granice za prijavu?

Ime i prezime: Davor Tolj davortolj@net.hr

(1) U pravu si kada tvrdiš da kisik može imati pozitivan oksidacijski broj. Primjeri spojeva u kojima je oksidacijski broj kisika pozitivan su kisikov difluorid, OF2, i dikisikov difluorid, O2F2. U prvom je spoju oksidacijski broj kisika +II, a u drugome +I.

To što u knjizi (ili udžbeniku) nešto piše ovako ili onako (ili ne piše uopće) nije dobar argument, jer u knjigama ponekad pišu i pogrešne stvari. Ne treba se udžbenika držati kao pijan plota. Najvjerojatniji razlog zbog kojega u knjizi nisu spomenuti spojevi kisika s pozitivnim oksidacijskim brojem jest taj što su takvi spojevi iznimke, pa autori udžbenika nisu htjeli opterećivati učenike s manje bitnim detaljima.

Više o oksidacijskom broju pročitaj ovdje i ovdje.

Na kraju želim reći da mi je žao što ste se ti i profesorica oko toga, kako kažeš, "posvađali". Takve teme bi trebale biti povod razgovoru i dodatnom traženju odgovora, a ne svađi. Nadam se da ćete ti i tvoja profesorica u sljedećih nekoliko dana ipak uspjeti izgladiti nesporazum i da će sve biti u redu.

(2) Ljetna škola kemije je otvorena svim učenicima srednjih škola i gimnazija; ne postoje "dobne skupine". Svi učenici će pohađati sva predavanja i radionice zajedno, a razina predavanja i radionica bit će takva da će ih svi moći pratiti. Svakako bih ti preporučio da se prijaviš za Ljetnu školu. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr