Dobar dan, Vec par puta sam vam postavila pitanja ali niste mi odgovorili.. Nadam se da cete mi na ova pitanja ipak odgovoriti =); 1.Sto nastane rastapanjem kalcijevog karbonata u vodi sa rastopljenim ogljikovim dioksidom (reakcija)? Sto nastane pri zagrijavanju dobivene vode? 2.Sto nastane ako natrijev acetat i etanska kiselina reagiraju sa a)natrijevim hidroksidom b)Klorovodicnom kiselinom 3.Isto reakicja; ako u otopinu koja sadrzi amonijev klorid i amonijak dodamo: a)klorovodicnu kiselinu b)natrijev hidroksid Molim vas da mi sto prije odgovorite! Najljepsa Hvala!

Ime i prezime: Lora lora_savin@yahoo.com

1. CaCO3(s) + CO2(aq) + H2O(l) → Ca(HCO3)2(aq). Dakle, inače netopljivi kalcijev karbonat otapa se u vodi obogaćenoj ugljikovim(IV) oksidom dajući otopinu kalcijeva hidrogenkarbonata.

2. Hm. Nisi baš najjasnije postavila pitanje. No, recimo, ako uzmeš jednake množine natrijeva acetata i etanske (octene) kiseline, i dodaš jedno i drugo u prikladan volumen vode, dobit ćeš pufer. Ista je priča i s amonijakom i amonijevim kloridom. Takav pufer bi, ovisno o upotrijebljenim množinama tih tvari, mogao apsorbirati određenu količinu bilo jake lužine bilo jake kiseline bez značajne promjene pH-vrijednosti.

Ako to nije to što si imala na umu, javi se ponovno! :)

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr