Molim vas da mi odgovorite do Pondjeljka. Hitno mi treba za školu.Moja pitanja su: 1)Što je ozon? 2)Koja mu je uloga u troposferi? 3)Koja je uloga ozona u stratosferi? 4)Koje su TOOO tvari? 5)gdje nastaju TOOO tvari? 6)Kakvo im je djelovanje na ozon? 7)Koje su posljedice ozonskih rupa?8)Sto mozemo uciniti za oporavak ozonskog omotaca? Još vas jednom molim da mi odgovorite!Unaprijed HVALA!!!!

Ime i prezime: mara rogic maja.rogic@zd.hinet.hr

Ozon je alotropska modifikacija kisika čije molekule imaju tri atoma kisika, O3. Oko 90 % Zemljinog ozona nalazi se u stratosferi i to je ono što zovemo ozonski omotač (sloj). Ozon upija, energijski bogat, dio spektra ultraljubičastog zračenja koji je posebno škodljiv živim organizmima (rak kože, katarakti, poremećaji bioravnoteže mora). Stratosferski ozon se stalno troši i obnavlja prirodnim procesima. Ne znam što ti znači kratica TOOO, no pretpostavljam da je riječ o ozonu škodljivim tvarima, a to su one koje ubrzavaju procese trošenja ozona. Na taj način više škodljivog UV zračenja dolazi do Zemljine površine, a time i do nas. Najpoznatiji TOOO tvari vjerojatno su klorirani i fluorirani ugljikovodici, no i mnoge druge tvari, poput dušikovih oksida, štete su ozonskom sloju. TOOO tvari su uglavnom produkti ljudske djelatnosti.
Ozonski sloj nalazi se na visini od, otprilike, 15-40 kilometara iznad Zemljine površine, u stratosferi. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr