Kako je moguće da u zadatku 5.73 (Sikirica)Kalij-klorid i natrij-klorid imaju različite koncentracije kad je za taloženje potrebna jednaka množina srebrovog nitrata? Puno hvala, Magda

Ime i prezime: Magda Galović bferic@net.hr

Magda, smjesa je načinjna od dvije soli čije fomulske jednike (KCl i NaCl) nemaju jednake mase. Te soli možemo pomiješati u bilo kojem omjeru, a konačni broj (množina) kloridnih iona bit će određen upravo s tim koliko smo koje soli uzeli. Uzmi primjerice da je množina klorid iona 10 molova. Jedan od njih može doći od kalijevog, a drugi od natijevog klorida. Onda bi masa NaCl bila 58,44 grama, a masa KCl 670,95 g, što čini 729,39 grama ukupno. Uzmimo da je odnos 2 mola NaCl i 8 molova KCl; tada je masa NaCl 116,88 g, KCl 596,40 g ili ukupno 713,28 grama. Uzmimo sad da su množine 9 molova NaCl i 1 mol KCl; tada je 525,96 g, KCl 74,55 g iliti ukupno 600,51 g. Očito se ukupna masa sustava smanjuje kako u njemu raste množinski udio formulskih jedniki manje molarne mase. Prema tome, znaš li ukupnu masu sustava i u njemu odrediš množinu klorid iona (koja je jednaka ukupnoj množini formulskih jedniki obiju soli) moći ćeš odrediti i sastav.

m(ukupno) = m(NaCl) + m(KCl)

m(ukupno) = n(NaCl) ∙ M(NaCl) + n(KCl) ∙ M(KCl)

S obzirom da je

n(ukupno) = n(NaCl) + n(KCl)

izraziš množinu jedne soli kao razliku ukupne množine klorid iona i množine koja dolazi od druge soli, uvrstiš u izraz za masu i to postane jedna jednažba s jednom nepoznanicom. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr