Dobar dan! možete li mi objasniti što su radikali i postoji li nešto suprotno radikalima. Zahvaljujem!!!

Ime i prezime: Vedran Barbarić

Radikali su atomi ili molekule s nesparenim elektronima. Mogu biti i električki nabijeni. Ime im dolazi od latinske riječi radix što znači korijen i u početku je predstavljalo dio organske molekule te ponajprije služilo da se spojevi mogu nekako imenovati i razvrstavati u grupe. Kasnije, s porastom saznanja o prirodi molekula i kemijske veze, to je značenje potisnuto (zadržalo se tek u radikal-funkcijskoj organskoj nomenklaturi) i radikali su postali čestice s nesparenim elektronima.
Od relativno stabilnih molekula poznatiji su dušikov(II) oksid, dušikov(IV) oksid i kisik, ali najčešće su radikali kratkoživuće vrste koje se pojavljuju u nekim kemijskim reakcijama poput gorenja (što opet ne znači da neki radikali nisu dobiveni i kao kristali). Iako ih se nađe u svim granama kemije, najprisutniji su u atmosferskoj kemiji.

Čestice suprotne radikalima su obične molekule i ioni, ako se kao kriterij uzme sparenost valentnih elektrona...
Ništa drugo mi ne pada na pamet.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr