Zašto ne postoji spoj SO ako postoje predispozicije za njegovo postojanje, tj. ako elektronska konfiguracija sumpora ukazuje na 2 nesparena elektrona? Slično je sa CO koji ipak postoji... Molio bih objašnjenje. Hvala

Ime i prezime: Kristijan Car julioc2007@yahoo.com

Kako ne postoji? Evo, na Wikipediji ima hrpa podataka o njemu.
Iako je pri nama normalnim uvjetima taj spoj strahovito nestabilan, pri niskom tlaku i niskoj temperaturi se drži nešto bolje. Pogledaj što je sonda Galileo našla oko Io. Kako su novinarski članci počesto slabo informativni, možeš pogledati i znanstveni rad o prisuću tog plina oko Io.

Što se same prirode spoja tiče, stvar je samo u stabilnosti. Sumporovi spojevi su stabilniji kad mu više elektrona tvori kemijske veze. Oni niže valencije će zato opstati samo ako nemaju s kime reagirati ili ako je temperatura preniska da bi reagirali. Možeš tako usporediti i sulfate i sulfite. Potonji se lako oksidiraju u one prije, ali mogu se uredno pripraviti i čuvati na zraku bez nekog rizika. Slično je i sa sumporovim(II) oksidom, ali pri bitno drugačijim uvjetima (temperatura od nekoliko desetaka kelvina i tlak blizak nuli).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr