Zanima me je li moguće snimiti IR-spektar fulerena i na temelju njega zaključiti da se radi baš o fulereneu? Unaprijed hvala, pozdrav

Ime i prezime: Siniša Habazin sinisa_habazin@net.hr

Moguće je snimiti IR-spektar i spektar 13C-NMR fulerena C60.

U IR-spektru fuleren C60 ima četiri jasna i oštra signala (pri 1429, 1183, 577 i 528 cm–1). Pojave li se u spektru nekog uzorka na tim valnim brojevima oštri signali, to bi mogao biti prilično dobar argument da u uzorku ima fulerena C60.

U spektru 13C-NMR svi su ugljikovi atomi molekule C60 međusobno ekvivalentni i daju signal pri 143 ppm (podatak se odnosi na otopinu C60 u deuteriranom benzenu, C6D6, a ako bi se uzelo drugo otapalo, može malo varirati).

Spektri drugih fulerena, npr. C70, bitno su složeniji zbog niže simetrije. Tako, primjerice, spektar 13C-NMR fulerena C70 sadrži pet signala, dva jača i tri slabija, u području od 125 do 155 ppm. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr